SZKOŁA ORGANIZATOREM JUBILEUSZOWEGO KONKURSU

7 czerwca odbył się 10 Jubileuszowy Międzyszkolny Konkurs pod nazwą „Obrona cywilna a bezpieczeństwo”, który skierowany był do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W Konkursie brała udział rekordowa ilość uczestników, bo aż 18 z 9 szkół.

Jubileuszowa edycja zorganizowana została dla uczczenia 100 - ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI, 100 - ROCZNICY WYBUCHU POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO i 150 - ROCZNICY ŚMIERCI HIPOLITA CEGIELSKIEGO.

Od pierwszej edycji celem Konkursu jest upowszechnianie i popularyzowanie wśród młodzieży idei obrony cywilnej i bezpieczeństwa pożarowego oraz udzielania pierwszej pomocy na miejscu wypadku.

W pierwszej części uczestnicy mieli do rozwiązania test składający się z 22 pytań. W ścisłym finale brało udział 9 uczestników, po jednym z każdej szkoły. Byli to ci, którzy w teście uzyskali najwięcej punktów.

I miejsce zajęła przedstawicielka Technikum Nr 19 im. Marszałka Piłsudskiego, uzyskując 7,5 pkt na 8 możliwych. II miejsce reprezentantka V Liceum Ogólnokształcącego im. Klaudyny Potockiej zdobywając 7 pkt, a dwa III miejsca zdobyły reprezentantki Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego im. Jana i Jędrzeja Sniadeckich i Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Charles de Gaulle'a, uzyskując po 6 pkt.

Kolejne miejsca zajmowali uczniowie reprezentujący: Zespół Szkół Handlowych im. Bohaterów Poznańskiego Czerwca '56, Zespół Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego (Adrian Szweda z klasy 1A i Mikołaj Sieradzki z klasy 1E), Zespół Szkół Budownictwa Nr 1 im. gen. Wł. Andersa, Zespół Szkół Geodezyjno-Drogowych im. Rudolfa Modrzejewskiego i Zespół Szkół Zawodowych Nr 6 im. Joachima Lelewela.

W Jury zasiedli przedstawiciele WZKiB UM Poznania i dwoje ratowników medycznych, którzy nie tylko oceniali prawidłowość wykonywanych zadań, ale także pokazywali jak prawidłowo należy wykonywać czynności ratownicze.

13 czerwca w auli Zespołu Szkół Handlowych w Poznaniu Adrian Szweda otrzymał z rąk wicewdyrektora WZKiB UM Poznania Michała Lemańskiego, stosowny dyplom finalisty i nagrodę rzeczową.

Serdecznie pragnę podziękować za sponsorowanie nagród Wydziałowi Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Urzędu Miasta Poznania, Radzie Rodziców przy Zespole Szkół Komunikacji w Poznaniu oraz Towarzystwu im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu.

 

Czytaj więcej: SZKOŁA ORGANIZATOREM JUBILEUSZOWEGO KONKURSU

FILM I PRELEKCJA O KRESACH

8 czerwca uczniowie klasy 1C zobaczyli film „Zapomnij o kresach” i wysłuchali krótkiej pogadanki na temat ludobójstwa na Polakach dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich.

Wrażenie zrobił film, w którym wypowiadają się naoczni świadkowie rzezi na Polakach w okresie działania UPA. Spotkanie było dowodem na to, że nie można lekceważyć prawdy. Nic nie jest w porządku, aż do czasu, kiedy ta prawda stanie się wszechobecna.

Prelekcję poprowadził Piotr Szelągowski Prezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia Kresowego, absolwent szkoły.

FILM I PRELEKCJA O KRESACH  
FILM I PRELEKCJA O KRESACH  
FILM I PRELEKCJA O KRESACH  
FILM I PRELEKCJA O KRESACH  
FILM I PRELEKCJA O KRESACH  
FILM I PRELEKCJA O KRESACH  
FILM I PRELEKCJA O KRESACH  
FILM I PRELEKCJA O KRESACH  
FILM I PRELEKCJA O KRESACH  

PAMIĘTAMY

           Dnia 04.06.2018r. miały miejsce obchody Dnia Hołdu i Pamięci Ofiar Reżimu

Komunistycznego. Ich organizatorami byli: Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak, Dyrektor Zespołu Szkół Komunikacji Ryszard Pyssa oraz Prezes Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego – Okręg Wielkopolska Zenon Wechmann.    

             Uroczystość tradycyjnie już rozpoczęła się w Zespole Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego, a następnie przeniosła się na ul. 27 Grudnia pod tablicę pamiątkową. Zgromadziła ona wielu znakomitych gości, przedstawicieli władz miasta, Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Wojewody, służb mundurowych oraz organizacji kombatanckich.

Czytaj więcej: PAMIĘTAMY

NA MIĘDZYKLASOWEJ WYCIECZCE W TORUNIU

6 czerwca pociągiem TLK pojechaliśmy na międzyklasową wycieczkę do Torunia. Pojechali uczniowie z klasy 1a, 1b, 2a i 2b. Cała wycieczka trwała od godziny 6.38 do godziny 17.40.

Po przyjeździe do Torunia mieliśmy trochę czasu na zjedzenie śniadania, a następnie od godziny 9.15 oprowadzał nas przewodnik, który nie tylko mówił o historii i zabytkach Torunia, ale zachęcał nas do samodzielnego zwiedzania wielu miejsc i muzeów, tym bardziej, że środa w Toruniu, to dzień w którym wstęp do muzeów jest darmowy.

Prawie sześciogodzinny czas pobytu przeznaczyliśmy na zobaczenie pomnika Filusia i Osiołka, Bramę Klasztorną, ruiny Zamku Krzyżackiego, Stary Rynek, Dom Kopernika, Planetarium, ale też Pomnik Mikołaja Kopernika, średniowieczne mury obronne, krzywą wieżę i wiele innych atrakcji.

Byliśmy w Muzeum Piernika, w Muzeum Okręgowym, Muzeum Podróżników czy Muzeum Diecezjalnym.

Serdecznie dziękuję za wspaniałą postawę za cały czas trwania wycieczki.

Marek Grzegorz Nowak.

Czytaj więcej: NA MIĘDZYKLASOWEJ WYCIECZCE W TORUNIU

„BUDOWNICZOWIE NIEPODLEGŁOŚCI”

23 maja przedstawiciele społeczności szkolnej uczestniczyli, w drugiej konferencji z cyklu „Roger Sławski i jego epoka". Konferencja zatytułowana była "BUDOWNICZOWIE NIEPODLEGŁOŚCI” i miała na celu przypomnienie dróg, które doprowadziły Wielkopolan do odzyskania niepodległości. Jedną z nich była wielopokoleniowa praca organiczna, którą z sukcesami kontynuowano w warunkach odrodzonej Rzeczypospolitej.

Ważnym przesłaniem konferencji było przekazanie wartości, które reprezentował Roger Sławski takich, jak patriotyzm, solidna praca, szacunek dla kulturowego dziedzictwa przeszłości, aby były ciągle żywe.

Roger Sławski (1871 – 1963) to wybitny polski architekt pierwszej połowy XX wieku wykształcony w Technische Hochschule w Berlinie-Charlottenburgu, który znaczną część życia i twórczości związał z rodzinnym Poznaniem i Wielkopolską. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w znacznym stopniu poświęcił praktykę projektową na rzecz działalności w administracji państwowej. Jako naczelny architekt Powszechnej Wystawy Krajowej walnie przyczynił się, mimo trudnej sytuacji ekonomicznej miasta i napiętych terminów, do sprawnej realizacji zagospodarowania przestrzennego i zabudowy PeWuKi.

Uczniowie brali udział w sesji pierwszej, podczas której wysłuchali prelekcje:

- Tomasza Łęckiego „Na co dzień praca. W chwili próby zwycięstwo. Odzyskanie niepodległości przez Polskę z perspektywy Poznania”,

- Grażyny Kodym-Kozaczko „Okno Polski na świat. Nowe koncepcje funkcjonalne
i przestrzenne Poznania u progu niepodległości”
,

- Gabrieli Klause „Udział Rogera Sławskiego w polonizacji przestrzeni miejskiej Poznania po odzyskaniu niepodległości”.

„BUDOWNICZOWIE NIEPODLEGŁOŚCI” 
„BUDOWNICZOWIE NIEPODLEGŁOŚCI” 
„BUDOWNICZOWIE NIEPODLEGŁOŚCI” 
„BUDOWNICZOWIE NIEPODLEGŁOŚCI” 
„BUDOWNICZOWIE NIEPODLEGŁOŚCI” 
„BUDOWNICZOWIE NIEPODLEGŁOŚCI” 
„BUDOWNICZOWIE NIEPODLEGŁOŚCI” 
„BUDOWNICZOWIE NIEPODLEGŁOŚCI” 
„BUDOWNICZOWIE NIEPODLEGŁOŚCI” 
„BUDOWNICZOWIE NIEPODLEGŁOŚCI” 

© 2013 Zespół Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego | Biuletyn Informacji Publicznej
ul. Fredry 13, 61-701 Poznań, tel. 61 852 06 42, fax 61 851 01 19 | e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. | NIP: 778-13-82-559 | REGON: 639801521