Nowy projekt europejski w naszej szkole: Solidarność. Podaj dalej!

W Zespole Szkół Komunikacji nie boimy się nowych aktywności. Tym razem postanowiliśmy zaangażować się w program Solidarność. Podaj dalej! To projekt realizowany od 2016 roku równolegle we Francji, Chorwacji, Hiszpanii i Polsce. Opiera się na prostym pomyśle przypominającym ideę „wiadomości w butelce”. Co roku, 21 marca, podczas Międzynarodowego Dnia Walki z Dyskryminacją i Rasizmem młodzi ludzie wysyłają kartki pocztowe z przekazem solidarności do losowo wybranych nieznajomych i liczą na ich odpowiedź.

W ramach programu zajmiemy się analizą zdjęć, poznawaniem kontekstu ich powstawania i budowania znaczeń. To pierwszy etap. Drugim elementem są warsztaty pisarskie: w czasie spotkań w ramach lekcji języka angielskiego i etyki powstaną teksty inspirowane zdjęciami.

Solidarność. Podaj dalej! daje młodym ludziom impuls do refleksji na temat różnorodności i różnych form dyskryminacji, budzi ciekawość i zainteresowanie innymi, rozwija krytyczne myślenie i wyobraźnię. Uczy wypowiadać się otwarcie i dzielić się przemyśleniami, analizować własne uprzedzenia i stawiać im czoło.

https://www.szkolazklasa.org.pl/programy/solidarnosc-podajdalej/

www.fraternity-card.eu

 

Za projekt w Zespole Szkół Komunikacji odpowiadają prof. Ilona Starosta i prof. Sandra Lasota

ŚWIĘTUJEMY 100-LECIE POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO - SUKCESY FILMOWE

30 XI 2018r. odbyła się uroczysta gala wieńcząca konkurs filmowy "Powstanie wielkopolskie okiem kamery". Nasza szkoła była reprezentowana przez trzy ekipy filmowe, które przez kilka miesięcy przygotowywały się do nakręcenia filmu. Miały w tym pomóc warsztaty prowadzone przez zawodowych montażystów i twórców scenariuszy oraz wizyta w Muzeum Powstania Wielkopolskiego.

 

 

Każda ekipa nakręciła film oraz wykonała zdjęcia z planu, które również podlegały ocenie. Wyróżnienia w tym konkursie otrzymali:

- w kategorii "Film" - zespół z klasy 2a w składzie: Konrad Kotkowski, Maksymilian Szukalski, Bartosz Kozłowski i Michał Pięt;

- w kategorii "Zdjęcia" - zespół z klasy 2d w składzie: Szymon Rajczyk, Marcin Karalus, Hubert Bogdański, Hubert Bałuszyński.

Czytaj więcej: ŚWIĘTUJEMY 100-LECIE POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO - SUKCESY FILMOWE

Dzień Bezpieczeństwa pod hasłem „Dopalacze niszczą życie”

W dniu 23 listopada 2018 roku w Zespole Szkół Komunikacji odbył się Dzień Bezpieczeństwa pod hasłem „Dopalacze niszczą życie”. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez Polską Platformę Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Komendę Wojewódzką Policji w Poznaniu przy współpracy z Zespołem Kuratorów Sądowych Sądu Okręgowego w Poznaniu.

dzien-bezpieczenstwa-zsk-2

Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się:

- czym są dopalacze,

- czym jest uzależnienie od dopalaczy,

- jakie są jego skutki

Kolejnym tematem była odpowiedzialność nieletnich przed sądem w kontekście środków psychoaktywnych. Teraz już wiemy kim jest kurator sądowy i jaka jest jego rola, co to znaczy, że nieletni jest objęty nadzorem kuratorskim.

Szczegóły i zdjęcia:

https://www.ppbw.pl/single-post/Dzien-Bezpieczenstwa-w-Zespole-Szkol-Komunikacji-w-Poznaniu

MARATON LISTÓW AMNESTY INTERNATIONAL – KOLEJNY SUKCES

W Zespole Szkół Komunikacji lubimy liczby, więc o piątkowym maratonie będzie w perspektywie matematycznej. Pisaliśmy listy w 9 sprawach. Udało nam się napisać łącznie 1636 listów (znów rekord!), a biorąc pod uwagę, że było 180 piszących, na jednego z uczestników przypada około 9. Dzięki 18 wolontariuszom udało się zorganizować tę imprezę tak sprawnie i efektownie.

Czytaj więcej: MARATON LISTÓW AMNESTY INTERNATIONAL – KOLEJNY SUKCES

SPOTKANIE Z LEKARZEM TOKSYKOLOGIEM

W dniu 27 listopada br. młodzież naszej szkoły miała możliwość uczestniczenia w spotkaniu ze znanym toksykologiem – panem Erykiem Matuszkiewiczem.

Podczas dwóch godzinnych prelekcji, nasz Gość opowiedział uczniom o niebezpieczeństwie i ryzyku utraty zdrowia lub życia, jakie wiąże się z zażywaniem środków psychoaktywnych. Zwrócił uwagę na fakt, że takie ryzyko występuje już od jednorazowego zażycia tychże środków. Pracując na co dzień w szpitalu i popierając przekazywaną wiedzę konkretnym doświadczeniem oraz sytuacjami, które wydarzyły się naprawdę, pan Matuszkiewicz był dla młodzieży osobą bardzo wiarygodną.

Po spotkaniu, młodzież wskazywała na fakt, że zaproszony Gość „nie straszył ich”, jak to często miało miejsce podczas zajęć profilaktycznych, w których uczestniczyli na poprzednich etapach edukacji. Poprzez rzetelną wiedzę ukazywał konkretne konsekwencje związane z zażywaniem środków psychoaktywnych, dzięki czemu stwarzał okazję do refleksji na ten temat.

Spotkanie zostało zorganizowane przez panią Halinę Konieczną (pielęgniarkę szkolną) oraz panią Agnieszkę Klimek (pedagoga szkolnego). Uczestniczyło w nim 6 klas, a więc 180 uczniów.

© 2013 Zespół Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego | Biuletyn Informacji Publicznej
ul. Fredry 13, 61-701 Poznań, tel. 61 852 06 42, fax 61 851 01 19 | e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. | NIP: 778-13-82-559 | REGON: 639801521