Już od kilku lat Zespół Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu uczestniczy w akcji „Światełko dla Czerwca 1956” i dba o pamięć o Poznańskim Czerwcu 1956, kombatantów robotniczego zrywu oraz utrzymuje wśród nowych pokoleń świadomość o bohaterach tamtych wydarzeń.
24.10.2024r. uczniowie klasy 3e pod opieką wychowawcy, p. Ewy Tarabasz, uporządkowali grób ofiary Poznańskiego Czerwca – Jana Niemczyka, byłego konduktora i rewizora PKP na cmentarzu Junikowskim, a następnie złożyli kwiaty i zapalili znicze.
Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956, od wielu lat dba o pamięć o wydarzeniach pierwszego w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, protestu robotniczego. 28 czerwca 1956 roku, robotnicy i mieszkańcy Poznania wyszli na ulicę, aby domagać się podstawowych praw – prawa do godnego życia, do zapewnienia swojej rodzinie podstawowych potrzeb bytowych. Ten spontaniczny protest, został krwawo stłumiony przez ówczesne władze komunistyczne. Życie w Poznańskim Czerwcu 1956 straciło 58 osób, wielu z uczestników dotknęły prześladowania. Pamięć o tamtych tragicznych wydarzeniach nadal jednak trwa. Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956, swoją działalnością stara się ją utrwalać nie tylko poprzez ekspozycje, czy konkursy, ale także akcje społeczne. Jedną z nich jest akcja „Światełko dla Czerwca’56”
Zdjęcia: Miłosz Dorożała z klasy 3e