W dniach 08.09-14.09.2024 miała miejsce w ZSK wymiana międzynarodowa (spotkanie młodzieży) ze szkołą partnerską z Niemiec Friedrich-Albert-Lange-Schule https://www.fals.de/unsere-schule/ueber-uns/die-schule.html.
Tematem spotkania młodzieży był techniczny projekt edukacyjny „Tutorials” czyli krótkie filmy instruktażowe nakręcone przez młodzież uczestniczącą w projekcie przekazujące odbiorcom ich wiedzę z obszaru IT. Podstawowym założeniem projektu było to, że uczniowie obu szkół będą we współpracy ze sobą wspólne rozwijać swoje szeroko rozumiane umiejętności komunikując się przy tym w języku angielskim.
Uczniowie i uczennice pracowali korzystając z metody Design Thinking https://designthinking.pl/co-to-jest-design-thinking/ dzięki której ustalili jakiej grupie docelowej chcą pomóc w wyjaśnieniu i rozwiązaniu konkretnego problemu. Dwadzieścioro czworo uczniów i uczennic (8 dziewczyn!) pracowało w 6 zespołach dobranych losowo i wymieszanych narodowościowo (po dwie osoby ze strony polskiej i niemieckiej)
Goście z Niemiec przybyli niedzielnym popołudniem pociągiem i zostali przywitani przez grupę uczniów z klas dwujęzycznych z naszej szkoły oraz ich rodziców wraz z koorodynatorami p. Sebastianem Kubicą i p. Agatą Wojcieszak, a następnie udali się do zakwaterowania w rodzinach goszczących. Już następnego ranka po przyjeździe pojawili się w naszej szkole, gdzie zostali oficjalnie powitani przez Dyrektora Ryszarda Pyssę. Następnie uczniowie niemieccy zostali zapoznani z jej specyfiką zwiedzając budynek ZSK przy ul. Fredry 13. Młodzież niemiecka uczestniczyła także w lekcjach razem z polskimi rówieśnikami co również pozwoliło jej lepiej poznać naszą szkołę. Oczywiście goście złożyli również wizytę w szkolnej modelarni gdzie podziwiali makiety kolejowe.
Po poznaniu szkoły rozpoczęły się działania w grupach. Doświadczeni koordynatorzy projektu z Niemiec p. Julian Jacob i p. Malte Ernst bardzo sprawnie przeprowadzali uczniów i uczennice przez poszczególne etapy ich pracy metodą Design Thinking, która jest stosowana w wielu podmiotach gospodarczych i służy do znalezienia rozwiązań dla nieoczywistych problemów.
Każda z grup w początkowej fazie prac omawiała profil tzw. persona w wraz z jej potrzebami, by następnie zdefiniować rozmaite problemy z którymi zmaga się ona na co dzień. Następnie stosując brainstorming grupy zawęziły swój wybór do jednego zagadnienia nad którym chciały pracować.
W głównej fazie prac projektowych na wymianie w Poznaniu uczniowie i uczennice w każdej z grup po przydzieleniu sobie konkretnych zadań pracowali już kreatywnie nad swoimi prototypami (tutorialami) wykorzystując szkolne TVStudio i edytując je przy pomocy takich narzędzi jak Cap cut czy DaVinci resolve
Poszczególne grupy pracowały nad takimi produktami jak:
1. Basic Introduction to object-oriented programming https://www.youtube.com/watch?v=_v-UsGHrOTg
2. Saving time and money while building your PC https://youtu.be/FcQeTDQZq8U
3. Explaining WhatsApp to an elderly person https://youtu.be/gUvcR4hgDUE
4. Coding in C++ – introduction https://youtu.be/REdz02j4MP0?si=Xx9JsaoqwknLBuTE
5. Artificial Intelligence clarified in 130 seconds https://www.youtube.com/watch?v=oLWEDVTagD8
6. Ergonomics and posture at PC workstation
Praca nad projektem przebiegała w bardzo miłej atmosferze. Poza pracą dni upływały również na poznaniu kultury i historii naszego regionu i Polski oraz wspólnym kształtowaniu spędzania czasu wolnego późnym popołudniem i wieczorem.
We wtorek w trakcie wizyty w Centrum Szyfrów Enigma uczniowie i uczennice rozwiązując zagadki logiczne dowiedzieli się między innymi, że to w Poznaniu położono podwaliny pod rozszyfrowanie Enigmy, niemieckiej maszyny szyfrującej, używanej podczas II wojny światowej.
Uczestnikom projektu bardzo podobała się czwartkowa wizyta w „Poznańskim Muzeum Pyry” gdzie mogli skosztować przyrządzonej przez siebie potrawy i dowiedzieć się w dowcipny sposób o historii ziemniaka w Polsce.
Poza tym był jeszcze czas na wspólną grę w kręgle i ognisko czy wizytę na Termach Maltańskich.
W piątek po południu nastąpiła długo oczekiwana chwila prezentacji ww. produktów wymiany w obecności zaproszonych gości takich jak Dyrektor Szkoły p. Ryszard Pyssa oraz rodziców uczniów.
Dzień ten zakończył się pożegnalnym poczęstunkiem gdzie wszyscy mogli porozmawiać i podzielić się wrażeniami z pobytu w szkole i rodzinach goszczących. Na zakończenie spotkania młodzieży jej uczestnicy dokonali ewaluacji dzieląc się swoimi spostrzeżeniami. W sobotę rano nadszedł czas pożegnania i reprezentanci FALS udali się pociągiem w podróż powrotną do domu. Obie szkoły partnerskie cieszą się już na rewizytę w Solingen, która odbędzie się na początku kwietnia 2025r
Sebastian Kubica
główny koordynator projektu w ZSK
„projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży”